ОКСАЛОВА КИСЕЛИНА
Ефективен алтернативен метод за борба с вароатозата Оксаловата киселина се среща в свободно състояние в листата на цвеклото и като калиев хидрогеноксалат в киселец и ревен. Действието и върху акара се състои в това, че намалява смукателните му способности и той умира от глад. Този метод е разрешен за третиране и при отглеждането на пчелите по биологичен начин. Според някой немски източници ефективността му при борбата с акарите може да достигне до 99%. Според изследвания, оксалова киселина напръскана върху пити е произвела смъртност на кърлеж от 82-99%. Оксалова киселина в захарен сироп с накапване между питите показва смъртност от 89-97%.
Количество на оксаловата киселина при различните видове третирания :
1. Напръскване с пулверизатор 30 гр. оксалове киселина на 1 л. вода, дозата е 34 мл на всяка страна на пита, покрита с пчели. Прилага се веднъж годишно когато няма пило. Начин на дейстие – при облизване на пчелите една друга, активната субстанция попада в хемолимфата и от там попада в акарите като смучат. 2. Накапване 35 гр. оксаловата киселина на 1 л. захарен сироп 1:1, дозата е 5 мл на междурамие прилага се веднъж годишно когато няма пило. Начин на дейстие при облизване на пчелите една друга активната субстанция попада в хемолимфата и от там попада в акарите. 3. Изпаряване чрез изпарител 23 гр. оксаловата киселина на семейство. Изпарителят не трябва да е меден, а от алуминий или стомана. При липса на пило веднъж, при пило 4 пъти през 7 дни. Начин на действие за разлика от предишните два метода този действа чрез контактно действие, оксаловите изпарения се разпространяват из кошера и попадат върху акарите. Предполага се, че разяжда смучещия апарат на акара и той умира от глад. В действителност голямо падане на акари се наблюдава седмица след третирането. Защитни мерки очила, маска, ръкавици са задължителни за ползване!
Препоръки за третиране с оксалова киселина чрез накапване :
Състав на разтвора: 35 гр. оксалова киселина дихидрат в 1 л. захарен сироп 1:1 Доза: 30 мл за слабо семейство, 40 мл за средно семейство, 50 мл за силно семейство. Това съответства на 56 мл за даданова рамка заета с пчели. Период на третирането: в отсъствие на пило (ноември декември) да се накапва разтворът между рамките, директно върху пчелите да се третира с хладен разтвор температурата на околната среда да е повисока от 0º С да се използва прясно направен разтвор или съхраняван при помалко от 15º С не подълго от 6 месеца накапването с оксалова киселина може при определени условия да предизвика леко отслабване на семействата през пролетта оксаловата киселина се използва само есента ноември или декември при подходящо време и нещо много важно само 1 път при спазване на точна дозиравка.
Оксалова киселина - 1 кг
- Product Code: Оксалова киселина - 1 кг
- Availability: In Stock
-
10.50лв.
- Ex Tax: 10.50лв.
Related Products
Варостоп
Варостоп представлява ленти от фурнирно дърво, върху които е нанесено активното вещество флуметрин. ..
7.00лв. Ex Tax: 7.00лв.
Варотом
ВАРОТОМ-Профилактика и лечение на вароатозата по пчелите 10бр.ленти за пчелиДоза и начин на приложен..
5.70лв. Ex Tax: 5.70лв.
БИЙАГРА - хранителна добавка за пчели
БИЙАГРА - хранителна добавка за пчели100 гр.прах съдържат: Витамин А 200 000 IU,Витамин D3 40 000 IU..
4.00лв. Ex Tax: 4.00лв.
Екостоп
Екостоп – плочкиЗа употреба в биологично и конвенционално пчеларство срещу акара Varroa destructor с..
16.20лв. Ex Tax: 16.20лв.
Мравчена киселина 85 %
Мравчена киселина 85% - HCOOH. Използва се за предпазване на питите на склад от восъчен молец, също ..
9.90лв. Ex Tax: 9.90лв.
Тимол на кристали - пчеларски пособия
Тимол на кристали. Ефективен метод за борба с нозематозата и акара.ЗАЯВКАТА ЩЕ БЪДЕ ИЗПЪЛНЕНА ОТ ВЕТ..
6.00лв. Ex Tax: 6.00лв.
Тимол плочка
Кутията съдържа 30 бр целулозни плочи напоени с по 1 грам тимол.Плочите се поставят върху рамките за..
10.50лв. Ex Tax: 10.50лв.
Оксалис
Оксалис beeПодходящ за биологично пчеларство, компонентите вложени в Оксалиса са в съответствие с ре..
18.00лв. Ex Tax: 18.00лв.
Мравчена киселина - 65 %
Мравчена киселина 65%, подходяща за третиране на пчелите срещу вароатозата. Подпомага борбата срещу ..
5.00лв. Ex Tax: 5.00лв.
МК Ултра гел
Безцветен гел за външна употреба. Съдържа мравчена киселина и се използва като техническо средство з..
16.50лв. Ex Tax: 16.50лв.
Оксалова киселина с удължено действие
Ленти против акар - оксалова киселина с глицерин с удължено действие - 20 бр в опаковка.Разтворът на..
12.00лв. Ex Tax: 12.00лв.